Daffy Duck’ın doğum günü bu yazıyla kutlandı

Daffy Duck, sürrealist dokunuşlarını kağıttan kahramanların mikrokozmosuna aşılayan Amerikalı karikatürist, Tex Avery’nin bir eseridir. Bir diğer harika animasyon kişiliği olan Bob Clampett (Mickey Mouse, Porky Pig), bu konseptin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadı. 1989 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin ana seslendirme sanatçısı Mel Blanc (Bugs Bunny), kahramana sesini verdi.

Duffy ilk sinema deneyimini, 17 Nisan 1937’de Amerikan sinemalarında gösterime giren, Tex Avery’nin siyah-beyaz kısa filmi Porky’s Duck Hunt’la yaptı. Rolü küçüktü ama hızla dikkat çekti ve 1990’larda başrol oynadı. Loony Tunes ve Merry Melodies adlı animasyon dizisinde, daha sonra arkadaş oldukları iyi huylu Porky Pig’e rakip olarak.

ADI NEDEN SEFİL?

Porky ölçülüdür, Daffy ise korkunç, çirkin ve sürekli kontrolden çıkmıştır. Bu nedenle adı İngilizce’de sefil anlamına gelen Daffy’dir. Sürekli ağlayarak, kendisini ebedi kurban olarak görerek, hep yanlış yerde ve yanlış zamanda olmayı seçer.

1940’TA SÜPER STAR OLDU

Daffy Duck 1940’larda bir süperstar oldu. Savaş temalı birçok çizgi filmde rol aldı; bazen Amerikalıları orduya katılmaya çağırıyor, bazen de Nazilerle savaşıyordu. 1950’lerde yıldızı tanınmaya başladı ve o dönemde oyunculuk yapan en ünlü tavşan Bugs Bunny’nin büyük rakibi olan yardımcı bir role geçti.

1988’de Robert Zemeckis’in ‘Who Trapped Roger Rabbit’ filminde rol alarak belirsizlikten kurtuldu, daha sonra Space Jam (1996) ve Looney Tunes: Back in Action (2003) filmlerinde başrol oynadı.

ANISINA PUL BASILDI

1998 yılında Daffy Duck, Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi tarafından pul basılarak onurlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x