ABD’den İsrail açıklaması! ‘Bir ilk’ deyip duyurdular

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABC News’in “This Week” programına katılım sağlayarak İsrail’le ilişkileri ve Refah’a yönelik planlanan geniş çaplı kara saldırısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

DURDURULAN TEK ASKERİ SEVKİYAT OLDUĞUNA VURGU YAPTI

Blinken, Başkan Joe Biden’ın İsrail’in kendisini savunmasına yardım etmeye kararlı olduğunu belirtti. Blinken açıklamasında 2 bin ve 500 kiloluk 3 bin 500 bomba sevkiyatının alıkonulan tek ABD silah paketi olduğunu söyledi.

İsrail’in, Hamas’a karşı savaşını sürdürmek için işgal etmeyi planladığını söylediği Refah’a geniş çaplı bir saldırı başlatması halinde bu durumun değişebileceğini vurguladı.

Blinken ayrıca Biden’ın İsrail’e “Refah’a yönelik büyük askeri operasyonu başlatması halinde, operasyon için desteklemeyeceği ve tedarik etmeyeceği bazı sistemler olduğunu” açıkça belirttiğini söyledi.

‘REFAH’TAKİ SİVİLLERİ KORUYACAK İNANDIRICI BİR PLAN GÖREMEDİK’

Blinken, “Silahların kullanım şekline ilişkin gerçek endişelerimiz var. İsrail’in sivilleri korumak için net, inandırıcı bir planı olması gerekiyor ki biz bunu görmedik” diye konuştu.

Refah, çoğu çatışmalar ve İsrail bombardımanları nedeniyle Gazze’nin başka yerlerinden göç etmek zorunda kalan yaklaşık 1,4 milyon Filistinliye ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x